Vælg en anden lærd

Kategorier alfabetisk

Mad 10 spørgsmål

#1

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#2

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#5

Er rom kugler haraam? altså der er ikke rom i, men der bruges noget der hedder rom essens i.

Romessens er et aromastof, der bruges som erstatning for ægte rom i desserterkager og slik. Hvis ovenstående er bekræftet og det er et aromstof og ikke rom(alkohol), så er det tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#6

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#7

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#8

Er det tilladt at indtage varer fx kage når der er glycerol i?

Glycerin/glycerol: Anvendes som et opløsningsmiddel eller fugtighedsbevarende middel (opretholder det ønskede niveau af fugtighed). Glycerin kommer fra oksekød fedt eller olie eller fra en vegetabilsk kilde. Hvis glycerinen er af kemisk eller vegetabilsk afstamning, er det halal; men hvis det stammer fra animalsk kilde, kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces (istihalah). Mono og Digylcerider: Det kan både have animalsk eller vegetabilsk afstamning. Hvis det er af vegetabilsk afstamning, så er det halal; hvis det kommer fra animalsk afstamning, så kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#9

Er det tilladt at indtage eddike dannet af brændevin?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#10

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er det tilladt at indtage eddike dannet af brændevin?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er rom kugler haraam? altså der er ikke rom i, men der bruges noget der hedder rom essens i.

Romessens er et aromastof, der bruges som erstatning for ægte rom i desserterkager og slik. Hvis ovenstående er bekræftet og det er et aromstof og ikke rom(alkohol), så er det tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#5

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#6

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#7

Er det tilladt at indtage varer fx kage når der er glycerol i?

Glycerin/glycerol: Anvendes som et opløsningsmiddel eller fugtighedsbevarende middel (opretholder det ønskede niveau af fugtighed). Glycerin kommer fra oksekød fedt eller olie eller fra en vegetabilsk kilde. Hvis glycerinen er af kemisk eller vegetabilsk afstamning, er det halal; men hvis det stammer fra animalsk kilde, kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces (istihalah). Mono og Digylcerider: Det kan både have animalsk eller vegetabilsk afstamning. Hvis det er af vegetabilsk afstamning, så er det halal; hvis det kommer fra animalsk afstamning, så kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#8

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#9

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#10

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er rom kugler haraam? altså der er ikke rom i, men der bruges noget der hedder rom essens i.

Romessens er et aromastof, der bruges som erstatning for ægte rom i desserterkager og slik. Hvis ovenstående er bekræftet og det er et aromstof og ikke rom(alkohol), så er det tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#4

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#5

Er det tilladt at indtage eddike dannet af brændevin?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#6

Er det tilladt at indtage varer fx kage når der er glycerol i?

Glycerin/glycerol: Anvendes som et opløsningsmiddel eller fugtighedsbevarende middel (opretholder det ønskede niveau af fugtighed). Glycerin kommer fra oksekød fedt eller olie eller fra en vegetabilsk kilde. Hvis glycerinen er af kemisk eller vegetabilsk afstamning, er det halal; men hvis det stammer fra animalsk kilde, kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces (istihalah). Mono og Digylcerider: Det kan både have animalsk eller vegetabilsk afstamning. Hvis det er af vegetabilsk afstamning, så er det halal; hvis det kommer fra animalsk afstamning, så kan det ikke være halal, medmindre dyret er slagtet islamisk korrekt eller det har været igennem den kemiske omdannelsesproces.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#7

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#8

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#9

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#10

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret



Sayed Ali Sistani

Ayatollah Sayed Ali Sistani er nok en af vor tids mest berømte lærd. Det må siges, at et af de første Tawdih al Masail, der blev udgivet på engelsk var af denne store lærd. Ayatollah Sistani blev født i året 1346, den 9. Rabi al Awwal, i byen Mashad i Iran. Han voksede op i en familie under trygge religiøse rammer og har en mægtig afstamning, hvor både fader og bedstefader var store lærde.

Fødsel

Født d. 04/8/1930

Mashhad, Iran

453spørgsmål besvaret

70Q&A kategorier

Gå til lærdens officelle hjemmeside