Vælg en anden lærd

Kategorier alfabetisk

Fødevare 4 spørgsmål

#1

Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#3

Er det tilladt at spise madvare som fx slik indeholdende gelatine? Også selvom gelatinen kommer fra svin?

 

Det er tilladt, hvis gelatine går igennem den fulde Istihala/transformations process.

Var svaret tilfredsstillende? 2

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#4

Hvad er halal at spise fra havet? Fx. Skaldyr (hummer, krabbe, rejer)
Er østers og muslinger tilladt ?

Det er tilladt at spise rejer og andre fisk og skaldyr; dog er det en anbefalet forholdsregel at afholde sig fra at spise skaldyr, der ikke har skæl.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://english.bayynat.org/Istiftaat/istiftaa_eatingseafood.htm#.Vq2y28TqGK0

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#3

Hvad er halal at spise fra havet? Fx. Skaldyr (hummer, krabbe, rejer)
Er østers og muslinger tilladt ?

Det er tilladt at spise rejer og andre fisk og skaldyr; dog er det en anbefalet forholdsregel at afholde sig fra at spise skaldyr, der ikke har skæl.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://english.bayynat.org/Istiftaat/istiftaa_eatingseafood.htm#.Vq2y28TqGK0

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er det tilladt at spise madvare som fx slik indeholdende gelatine? Også selvom gelatinen kommer fra svin?

 

Det er tilladt, hvis gelatine går igennem den fulde Istihala/transformations process.

Var svaret tilfredsstillende? 2

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er det tilladt at spise madvare som fx slik indeholdende gelatine? Også selvom gelatinen kommer fra svin?

 

Det er tilladt, hvis gelatine går igennem den fulde Istihala/transformations process.

Var svaret tilfredsstillende? 2

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret

#3

Hvad er halal at spise fra havet? Fx. Skaldyr (hummer, krabbe, rejer)
Er østers og muslinger tilladt ?

Det er tilladt at spise rejer og andre fisk og skaldyr; dog er det en anbefalet forholdsregel at afholde sig fra at spise skaldyr, der ikke har skæl.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://english.bayynat.org/Istiftaat/istiftaa_eatingseafood.htm#.Vq2y28TqGK0

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i Beirut

Print spørgsmålet og svaret



Sayed Fadhl Allah

Sayed FadlAllah født d. 16 November 1935 er i dag Libanons søtrste lærd, og ligeledes respekteret i mange andre lande i Mellemøsten. Sayied FadlAllah gik i en traditionel skole (Kuttab) for, at lære Koranen og de grundlæggende færdigheder i læsning og skrivning. Efterfølgende begyndte han, at studere de religiøse videnskaber i en meget ung alder.

Fødsel

Født d. 1/10/1935

Najaf, Irak

42spørgsmål besvaret

43Q&A kategorier

Gå til lærdens officelle hjemmeside