Vælg en anden lærd

Kategorier alfabetisk

Fødevare 22 spørgsmål

#1

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#2

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#5

Min far var i netto og købte cremelinser uden at læse ingredienserne så jeg læste det da han kom hjem og der står at der indeholder geleringsmiddel så mit spørgsmål er: om det er halal og hvis ikke må jeg så give det til naboen??

Geleringsmiddel der har været igennem istihala/kemisk transformation er halal, dog er det ikke tilladt at give ting såsom alkohol og svin til andre. 
Hvis gelatinen er af animalsk oprindelse, så er det tilladt at videregive det. 

Læs mere om istihala under følgende link: http://ahkam.dk/question/gelatine/

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#6

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#7

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#8

Er det tilladt at spise fra folk, som ikke er fra Bogens Folk (Ahlul Kitab)?

Det er tilladt for en muslim at spise mad, der er blevet tilberedt af en ikke-muslim, der ikke er fra Ahlul Kitab {for eksempel, en Hindu eller en Buddhist], givet, at han ikke ved eller er ikke sikker på, at ikke-muslimen ikke har berørt maden med vådhed; og givet at han ikke ved eller er ikke sikker på om maden indeholder det, der er forbudt for ham som berusende drikke. Hvad angår kød, fedt og deres ekstrakter, skal føde, der er blevet tilberedt af ikke-muslimer ikke indeholde noget af disse. Hvis føden indeholder kød og animalsk fedt, så skal han være sikker på, at det er halal.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/3678/

Print spørgsmålet og svaret

#9

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#10

Nogle af de osteprodukter, der er blevet produceret i ikke-islamiske lande indeholder osteløbe fra kalv eller andre dyr. Vi er uvidende om osteløben er blevet taget fra dyret, der er blevet slagtet i overensstemmelse med Islamiske love; heller ej ved vi om de er blevet transformeret til noget andet. Er det tilladt for os at indtage ost af denne slags?

 

Der er intet problem ved at spise ost af denne slags. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/18004/

Print spørgsmålet og svaret

#11

Er eddike der indeholder alkohol (f.eks. spritedikke) tilladt at indtage?

Det er tilladt, sålænge mængden af alkohol er meget minimal.

Var svaret tilfredsstillende? 3

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#12

Må man godt sælge haribo med gelatine i sin forretning ?

Det er ikke tilladt at sælge svinegelatine, dog er det tilladt med gelatine der stammer fra andre dyr end svin, der ikke er blevet slagtet på den islamiske måde, hvis det sælges til ikke-muslimer. 

Hvis gelatinen er gået igennem en kemisk ændring* (istihala), er det tilladt at sælge til muslimer. Dog skal man være opmærksom på, at man skal tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den. 

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#13

Er det tilladt at arbejde med network marketing, I et stort internationalt firma som forhandler produkter der er gode for mennesker samt halalmærket produkter?

Network marketing under pyramidespil hierarki samt Goldquest er ikke tilladt.

Hvis der er tale om et internationalt firma, der hverken hører under kategorien 'pyramidespil hierarki' eller Goldquest, er det tilladt.

Ligeledes, er der intet galt i at drive sin egen forretning online uden nogen forbindelse til Goldquest eller lignende.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01203/

Print spørgsmålet og svaret

#14

I forbindelse med et eksamensprojektet, skulle vi handle nogle levnedsmidler ind, for at demonstrere noget angående farvestoffer. Blandt de levnedsmidler vi købte var en slikpose. Jeg havde ikke bemærket, at der stod oksegelatin på. Vi er 3 muslimer i gruppen, hvor vi i alt er 4 gruppemedlemmer. Vi skal opdele beløbet for alle de indkøbte levnedsmidler i 4, og derfor kan det være, at mine penge ikke går til slikposen. Vi, muslimer, kommer ikke til at spise af slikket.

Men mit spørgsmål er hvad vi skal gøre i dette tilfælde? Må ikke-muslimen gerne få slikposen eller skal den smides ud?

Det er tilladt, at give det og at betale for det. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#15

Asalam alaykum.

I Aarhus er der for nyligt åbent en KFC. Jeg var så forbi den tidligere i dag, hvor jeg spurgte om deres mad var halal. Til det blev der af personalet fremvist et halal certifikat udstedet af en Shia i Polen ved navn Mahmud Taha Zuk som er ansvarlig for Muslim Unity Society. I dette certifikat står der at alt kylling som KFC sælger er halal.

Hvor vidt kan jeg tage disse ord for gode? Og skal jeg evt. undersøge dybere i sagen eller hvad?

Det er optil din bedømmelse og om du føler dig tryg ved personen og troværdigheden.

Var svaret tilfredsstillende? 8

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#16

Er det tilladt at fodre fugle med gammelt brød eller mad?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#17

Er det tilladt at indtage færdiglavet pizzadej, der indeholder ethanol?

Det er halal.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#18

Hvilke slags havdyr er halal at indtage?

Det er ikke tilladt at spise havdyr undtagen fisk, der har skæl; rejer bliver betragtet fra denne kategori [af tilladte havdyr]. Men andre end fisk, som hummer og ligeledes fisk, der ikke har skæl, er haram at indtage. Allah (swt) ved bedst.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/641/

Print spørgsmålet og svaret

#19

Hvis en person arbejder i en butik der kun sælger alkolhol, eller en butik der kun sælger svin, eller i princippet har et job hvor det vedkommende laver er haram, må man så stadig tjene penge på den person ved at sælge vedkommende noget selvom man ved at hans indkomst er haram ?

Det er i sig selv tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#20

Er det tilladt at købe eller sælge israelske varer?

Nej, det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#21

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#22

Er muskatnød tilladt, at bruge i fødevarer og andre produkter ?

Det er halal i sig selv.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#2

Er det tilladt at fodre fugle med gammelt brød eller mad?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#5

Må man godt sælge haribo med gelatine i sin forretning ?

Det er ikke tilladt at sælge svinegelatine, dog er det tilladt med gelatine der stammer fra andre dyr end svin, der ikke er blevet slagtet på den islamiske måde, hvis det sælges til ikke-muslimer. 

Hvis gelatinen er gået igennem en kemisk ændring* (istihala), er det tilladt at sælge til muslimer. Dog skal man være opmærksom på, at man skal tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den. 

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#6

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#7

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#8

Min far var i netto og købte cremelinser uden at læse ingredienserne så jeg læste det da han kom hjem og der står at der indeholder geleringsmiddel så mit spørgsmål er: om det er halal og hvis ikke må jeg så give det til naboen??

Geleringsmiddel der har været igennem istihala/kemisk transformation er halal, dog er det ikke tilladt at give ting såsom alkohol og svin til andre. 
Hvis gelatinen er af animalsk oprindelse, så er det tilladt at videregive det. 

Læs mere om istihala under følgende link: http://ahkam.dk/question/gelatine/

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#9

I forbindelse med et eksamensprojektet, skulle vi handle nogle levnedsmidler ind, for at demonstrere noget angående farvestoffer. Blandt de levnedsmidler vi købte var en slikpose. Jeg havde ikke bemærket, at der stod oksegelatin på. Vi er 3 muslimer i gruppen, hvor vi i alt er 4 gruppemedlemmer. Vi skal opdele beløbet for alle de indkøbte levnedsmidler i 4, og derfor kan det være, at mine penge ikke går til slikposen. Vi, muslimer, kommer ikke til at spise af slikket.

Men mit spørgsmål er hvad vi skal gøre i dette tilfælde? Må ikke-muslimen gerne få slikposen eller skal den smides ud?

Det er tilladt, at give det og at betale for det. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#10

Hvilke slags havdyr er halal at indtage?

Det er ikke tilladt at spise havdyr undtagen fisk, der har skæl; rejer bliver betragtet fra denne kategori [af tilladte havdyr]. Men andre end fisk, som hummer og ligeledes fisk, der ikke har skæl, er haram at indtage. Allah (swt) ved bedst.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/641/

Print spørgsmålet og svaret

#11

Asalam alaykum.

I Aarhus er der for nyligt åbent en KFC. Jeg var så forbi den tidligere i dag, hvor jeg spurgte om deres mad var halal. Til det blev der af personalet fremvist et halal certifikat udstedet af en Shia i Polen ved navn Mahmud Taha Zuk som er ansvarlig for Muslim Unity Society. I dette certifikat står der at alt kylling som KFC sælger er halal.

Hvor vidt kan jeg tage disse ord for gode? Og skal jeg evt. undersøge dybere i sagen eller hvad?

Det er optil din bedømmelse og om du føler dig tryg ved personen og troværdigheden.

Var svaret tilfredsstillende? 8

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#12

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#13

Er det tilladt at købe eller sælge israelske varer?

Nej, det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#14

Er eddike der indeholder alkohol (f.eks. spritedikke) tilladt at indtage?

Det er tilladt, sålænge mængden af alkohol er meget minimal.

Var svaret tilfredsstillende? 3

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#15

Er muskatnød tilladt, at bruge i fødevarer og andre produkter ?

Det er halal i sig selv.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#16

Er det tilladt at arbejde med network marketing, I et stort internationalt firma som forhandler produkter der er gode for mennesker samt halalmærket produkter?

Network marketing under pyramidespil hierarki samt Goldquest er ikke tilladt.

Hvis der er tale om et internationalt firma, der hverken hører under kategorien 'pyramidespil hierarki' eller Goldquest, er det tilladt.

Ligeledes, er der intet galt i at drive sin egen forretning online uden nogen forbindelse til Goldquest eller lignende.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01203/

Print spørgsmålet og svaret

#17

Nogle af de osteprodukter, der er blevet produceret i ikke-islamiske lande indeholder osteløbe fra kalv eller andre dyr. Vi er uvidende om osteløben er blevet taget fra dyret, der er blevet slagtet i overensstemmelse med Islamiske love; heller ej ved vi om de er blevet transformeret til noget andet. Er det tilladt for os at indtage ost af denne slags?

 

Der er intet problem ved at spise ost af denne slags. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/18004/

Print spørgsmålet og svaret

#18

Er det tilladt at indtage færdiglavet pizzadej, der indeholder ethanol?

Det er halal.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#19

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#20

Hvis en person arbejder i en butik der kun sælger alkolhol, eller en butik der kun sælger svin, eller i princippet har et job hvor det vedkommende laver er haram, må man så stadig tjene penge på den person ved at sælge vedkommende noget selvom man ved at hans indkomst er haram ?

Det er i sig selv tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#21

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#22

Er det tilladt at spise fra folk, som ikke er fra Bogens Folk (Ahlul Kitab)?

Det er tilladt for en muslim at spise mad, der er blevet tilberedt af en ikke-muslim, der ikke er fra Ahlul Kitab {for eksempel, en Hindu eller en Buddhist], givet, at han ikke ved eller er ikke sikker på, at ikke-muslimen ikke har berørt maden med vådhed; og givet at han ikke ved eller er ikke sikker på om maden indeholder det, der er forbudt for ham som berusende drikke. Hvad angår kød, fedt og deres ekstrakter, skal føde, der er blevet tilberedt af ikke-muslimer ikke indeholde noget af disse. Hvis føden indeholder kød og animalsk fedt, så skal han være sikker på, at det er halal.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/3678/

Print spørgsmålet og svaret

#1

Er det tilladt at indtage færdiglavet pizzadej, der indeholder ethanol?

Det er halal.

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#2

Asalam alaykum.

I Aarhus er der for nyligt åbent en KFC. Jeg var så forbi den tidligere i dag, hvor jeg spurgte om deres mad var halal. Til det blev der af personalet fremvist et halal certifikat udstedet af en Shia i Polen ved navn Mahmud Taha Zuk som er ansvarlig for Muslim Unity Society. I dette certifikat står der at alt kylling som KFC sælger er halal.

Hvor vidt kan jeg tage disse ord for gode? Og skal jeg evt. undersøge dybere i sagen eller hvad?

Det er optil din bedømmelse og om du føler dig tryg ved personen og troværdigheden.

Var svaret tilfredsstillende? 8

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#3

Er risvin (risvineddikke) halal?

Idet risvin(eddikke) går under kategiorien 'eddikke', er dette tilladt.

Var svaret tilfredsstillende? 0

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01178/

Print spørgsmålet og svaret

#4

Er det tilladt, at indtage fødevare eller bruge kosmetikprodukter der indeholder farvestoffet E120 der stammer fra skjoldlus.

Farvestoffet E120 er Halal/tilladt. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/book/46/2079/

Print spørgsmålet og svaret

#5

Hvis en person arbejder i en butik der kun sælger alkolhol, eller en butik der kun sælger svin, eller i princippet har et job hvor det vedkommende laver er haram, må man så stadig tjene penge på den person ved at sælge vedkommende noget selvom man ved at hans indkomst er haram ?

Det er i sig selv tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#6

Nogle af de osteprodukter, der er blevet produceret i ikke-islamiske lande indeholder osteløbe fra kalv eller andre dyr. Vi er uvidende om osteløben er blevet taget fra dyret, der er blevet slagtet i overensstemmelse med Islamiske love; heller ej ved vi om de er blevet transformeret til noget andet. Er det tilladt for os at indtage ost af denne slags?

 

Der er intet problem ved at spise ost af denne slags. 

Var svaret tilfredsstillende? 1

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/18004/

Print spørgsmålet og svaret

#7

Er det tilladt at fodre fugle med gammelt brød eller mad?

Det er tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#8

Er eddike der indeholder alkohol (f.eks. spritedikke) tilladt at indtage?

Det er tilladt, sålænge mængden af alkohol er meget minimal.

Var svaret tilfredsstillende? 3

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#9

Salam aleikum. Er det tilladt at indtage forgæret alkohol?

Det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#10

Er muskatnød tilladt, at bruge i fødevarer og andre produkter ?

Det er halal i sig selv.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#11

Jeg har læst mig frem til at halal slagtning ikke kun går ud på hvordan dyret slagtes, men også hvordan dyret behandles før og under slagtningen. Hvad nu hvis et dyr er blevet opvokset i en gård, hvor dyret har levet under ekstremt dårlige forhold, men bliver slagtet halal, er det iorden at spise dette dyr, velvidende om at det er blevet behandlet forkert ?

Det er halal slagtet og halal, at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#12

Er det tilladt at købe eller sælge israelske varer?

Nej, det er ikke tilladt.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#13

Hvilke slags havdyr er halal at indtage?

Det er ikke tilladt at spise havdyr undtagen fisk, der har skæl; rejer bliver betragtet fra denne kategori [af tilladte havdyr]. Men andre end fisk, som hummer og ligeledes fisk, der ikke har skæl, er haram at indtage. Allah (swt) ved bedst.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/641/

Print spørgsmålet og svaret

#14

I forbindelse med et eksamensprojektet, skulle vi handle nogle levnedsmidler ind, for at demonstrere noget angående farvestoffer. Blandt de levnedsmidler vi købte var en slikpose. Jeg havde ikke bemærket, at der stod oksegelatin på. Vi er 3 muslimer i gruppen, hvor vi i alt er 4 gruppemedlemmer. Vi skal opdele beløbet for alle de indkøbte levnedsmidler i 4, og derfor kan det være, at mine penge ikke går til slikposen. Vi, muslimer, kommer ikke til at spise af slikket.

Men mit spørgsmål er hvad vi skal gøre i dette tilfælde? Må ikke-muslimen gerne få slikposen eller skal den smides ud?

Det er tilladt, at give det og at betale for det. 

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#15

Er det tilladt at arbejde med network marketing, I et stort internationalt firma som forhandler produkter der er gode for mennesker samt halalmærket produkter?

Network marketing under pyramidespil hierarki samt Goldquest er ikke tilladt.

Hvis der er tale om et internationalt firma, der hverken hører under kategorien 'pyramidespil hierarki' eller Goldquest, er det tilladt.

Ligeledes, er der intet galt i at drive sin egen forretning online uden nogen forbindelse til Goldquest eller lignende.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01203/

Print spørgsmålet og svaret

#16

Må man godt sælge haribo med gelatine i sin forretning ?

Det er ikke tilladt at sælge svinegelatine, dog er det tilladt med gelatine der stammer fra andre dyr end svin, der ikke er blevet slagtet på den islamiske måde, hvis det sælges til ikke-muslimer. 

Hvis gelatinen er gået igennem en kemisk ændring* (istihala), er det tilladt at sælge til muslimer. Dog skal man være opmærksom på, at man skal tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den. 

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#17

Er det tilladt at spise fra folk, som ikke er fra Bogens Folk (Ahlul Kitab)?

Det er tilladt for en muslim at spise mad, der er blevet tilberedt af en ikke-muslim, der ikke er fra Ahlul Kitab {for eksempel, en Hindu eller en Buddhist], givet, at han ikke ved eller er ikke sikker på, at ikke-muslimen ikke har berørt maden med vådhed; og givet at han ikke ved eller er ikke sikker på om maden indeholder det, der er forbudt for ham som berusende drikke. Hvad angår kød, fedt og deres ekstrakter, skal føde, der er blevet tilberedt af ikke-muslimer ikke indeholde noget af disse. Hvis føden indeholder kød og animalsk fedt, så skal han være sikker på, at det er halal.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/3678/

Print spørgsmålet og svaret

#18

Er det tilladt at spise fødevarer med e 471 hvis der ikk står om det er vegetabilsk eller animalsk ?

Hvis man ikke er vidende omkring, om det anvendte tilsætningsstof, E471, er af vegetabilsk- eller animalsk afstamning, så er det tilladt at spise.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret

#19

Hvad er definitionen af estihala? Hvad er det for en form for kemisk ændring der skal ske før f.eks. slik er tilladt at spise? Man kan stort set altid spore gelatinen i slik og hvilket dyr denne gelatine stammer fra, men betyder dette at der ikke er sket en kemisk ændring?

En kemisk ændring kan svare til at lave pandekager som går fra flydende til fast form (simpelt) og en kemisk ændring kan samtidig være nede på atomniveau (abstrakt). Udover dette kan der også nævnes at man f.eks. også laver sæbe ud af svinefedt, dette bliver dog betragtet som rent fordi der er sket en kemisk reaktion.

Jeg vil gerne vide hvornår præcist der forekommer en istihala mht. fødevare, eftersom at det er et meget omdiskuteret emne. Er det tilladt at spise f.eks. slik hvis man selv føler sig tryg ved det?

Gelatine bliver anvendt i forskellige drikke- og fødevarer i Vesten. Vi er uvidende om disse gelatiner er ekstraheret fra en vegetabilsk eller animalsk kilde; og om det er fra dens knogler eller fra væv omkring knoglerne; vi er også uvidende om dyret er halal eller haram. Er det tilladt for os at indtage denne form for gelatine?

Det er tilladt at spise det, hvis man tvivler om hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/search/1601/

Print spørgsmålet og svaret

#20

Min far var i netto og købte cremelinser uden at læse ingredienserne så jeg læste det da han kom hjem og der står at der indeholder geleringsmiddel så mit spørgsmål er: om det er halal og hvis ikke må jeg så give det til naboen??

Geleringsmiddel der har været igennem istihala/kemisk transformation er halal, dog er det ikke tilladt at give ting såsom alkohol og svin til andre. 
Hvis gelatinen er af animalsk oprindelse, så er det tilladt at videregive det. 

Læs mere om istihala under følgende link: http://ahkam.dk/question/gelatine/

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde:

Print spørgsmålet og svaret

#21

Er kosher kød halal?

Kosher kød er ikke halal.

Kød er kun halal, hvis det er slagtet efter de islamiske regler og af en myndig muslim.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: http://www.sistani.org/english/qa/01251/

Print spørgsmålet og svaret

#22

Salam aleikum. Er det tilladt at tage medicin som indeholder gelatine i?

Det er tilladt at indtage det, hvis man tvivler om, hvorvidt gelatinen er blevet ekstraheret fra en grøntsag eller et dyr. Hvis man er vidende om, at gelatinen stammer fra et dyr, så er det ikke tilladt at indtage det uden at erkyndige sig om, at dyret er blevet slagtet i henhold til Shari’a. Forbuddet gør sig gældende som en obligatorisk forholdsregel, selv hvis gelatinen var udvundet fra dyriske knogler.
Dog, hvis det er nødvendigt for din sundhed, og der er blevet udskrevet recept på det af en specialuddannet, så kan du anvende dem; men hvis det ikke er nødvendigt, og der findes alternative lægemidler, så kan du ikke anvende dem.

Selvfølgelig, hvis en kemisk ændring* (istihala) finder sted i de originale ingredienser under fabrikationsmåden af gelatine, så er der intet problem ved at indtage det. Ligeledes, hvis man tvivler på, om dyret er blevet slagtet islamisk eller ej, så er der intet problem ved at tilsætte gelatinen [dannet af dyret] til madvarer i sådan en lille mængde, at den fuldstændig bliver absorberet i den.

*En kemisk ændring (istihala) er defineret ved, at et stof omdannes til et andet. Eks. at træ omdannes til aske, når det brændes. At stoffet forbliver det samme er ikke nok til at sige, at der er forekommet en kemisk ændring. Ligesom eksempelvis vand, der omdannes til damp, når det koger eller når is omdannes til vand, når det smelter.

Var svaret tilfredsstillende?

Kilde: Repræsentantens kontor i London

Print spørgsmålet og svaret



Sayed Ali Sistani

Ayatollah Sayed Ali Sistani er nok en af vor tids mest berømte lærd. Det må siges, at et af de første Tawdih al Masail, der blev udgivet på engelsk var af denne store lærd. Ayatollah Sistani blev født i året 1346, den 9. Rabi al Awwal, i byen Mashad i Iran. Han voksede op i en familie under trygge religiøse rammer og har en mægtig afstamning, hvor både fader og bedstefader var store lærde.

Fødsel

Født d. 04/8/1930

Mashhad, Iran

453spørgsmål besvaret

70Q&A kategorier

Gå til lærdens officelle hjemmeside